Yün Keçeler

Yün keçeler; doğal elyaf yapısından kaynaklanan sıvı alma, bünyesinde tutma, buhar ve nem tutma özelliği, ses ve ısı yalıtımı, titreşim , absorbe etme özelliği, basınca ve sürtünmeye karşı yüksek mukavameti gibi pek çok teknik ihtiyaca cevap verebildiği için çok fazla alanda tercih edilmektedir.

Yün Keçeler; ütü makinelerinden, metal sektörü ve haddehane makinelerine, mimari uygulama alanlarından mobilya sektörüne kadar pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Bu sektörlerden belki de en az duyulanı ekmek üretimi sektörüdür

Yün keçe, doğal elyaf yapısıyla sağlık için hiçbir zarar teşkil etmemesinin yanında, ekmek hamurlarının yapışmadan keçe zemininde hareket etmesini de sağlar.
Metal, Mermer, Cam, Kristal, Mücevher taşlarının parlatma ve cilalama işlemlerinde de keçe kullanılmaktadır. Parlatma ve cilalama için polisaj disk keçeler kullanılır. Bunun dışında yün keçeler ragle keçeleri olarak reklamcılar tarafından da tercih edilmektedir.

Yün keçeler derilerin ütülenmesi, üzerlerine desen basılması gibi işlemleri gerçekleştiren pres makinelerinde de yün elyafının esnek ve düzgün yapıya sahip olması sebebiyle kullanılmaktadır.

Ayrıca birçok tekstil ve deri makinelerinde de yün keçeler yer almaktadır.

Search

+