Aramid Nedir?

Açılımı aromatic polyamide olan aramid, çok güçlü bir sentetik elyaftır. Aramid; kurşun geçirmezlik, yalıtkanlık, aşınma ve ısıya karşı dayanıklılık gibi özellikleri nedeniyle uzay havacılık, savunma sanayii, askeri uygulamalarda ve bir çok başka alanlarda tercih edilmektedir.

Aramid elyafından imal edilen keçeler bugün; tekstil, çamaşırhane, alüminyum makinelerinde yüksek sıcaklığa dayanıklılığı nedeniyle tercih edilmektedir. Bu keçeler çamaşırhane sektöründe yataklı ütü makinelerinde 230 C sıcaklığa kadar dayanarak çarşaf ve kumaşların pürüzsüz bir şekilde ütülenmesini sağlamaktadır.

Tekstil sektöründe ise aramid keçeler kumaşa çektirmezlik kazandıran sanfor makinelerinde kullanılmanın yanı sıra, transfer baskı makinelerinde de yüksek sıcaklık altında desenin kumaşa basılmasını sağlar. Ayrıca pileli etekler de plise makinelerinde 240 C sıcaklığa dayanıklı aramid keçeler sayesinde şekil almaktadır.

Alüminyum ekstrüzyon sektöründe de aramid elyafından imal edilen bu keçeler ekstüzyondan sonra sıcak profillerin konveyör bantlar üzerinde çizilmeden taşınmasında önemli rol oynamaktadır.

Search

+