Özdemir Keçe ITMA 2019 Barcelona Fuarı’nda

Özdemir Keçe, endüstriyel keçeleriyle ITMA 2019 Barcelona Fuarı’na katılıyor

Tekstil, deri, çamaşırhane, alüminyum, kâğıtçılık, mobilya gibi birçok sektörün yanı sıra makine endüstrisinde kullanılan endüstriyel keçelerin üretim, ithalat ve ihracatını gerçekleştiren Özdemir Keçe, ITMA 2019 Barcelona Fuarında Hall-1 B230 No’lu standında tekstil makineleri keçelerine ait ürün grubunu sergileyecek.

1998 yılında Makine Mühendisi Nusret Özdemir tarafından çeşitli endüstri alanlarında kullanılmakta olan yüksek teknolojik özelliklere sahip tekstil keçelerinin satış ve pazarlaması amacıyla kurulan Özdemir Keçe, bugün 50’yi aşan ülkeye ihraç yapan uluslararası bir işletme haline gelmiştir. Yurt içi ve yurt dışında birçok organizasyon içerisinde yer alan firma kendi alanında Türkiye’den en çok fuara katılan firmalardan birisi olarak dikkat çekmektedir. Son olarak 20-26 Haziran 2019 tarihleri arasında İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenecek olan ITMA 2019 Fuarına katılma kararı alan firma tekstil makineleri keçelerine ait ürün gruplarını sergileyecek.  Ziyaret ettiğimiz firma Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Özdemir, çalışmaları hakkında sorularımızı cevaplandırdı.

 

Özdemir Keçe firmasının kuruluşu hakkında bilgi verebilir misiniz?

“Asıl mesleğim makine mühendisliği. Uzun yıllar birçok sektörde kullanılan endüstriyel bantlar ve kayışlar üzerine çalıştım. Almış olduğum eğitim ve elde edindiğim teknik bilgi ve deneyimleri girişimcilikle değerlendirmek istedim. Ülkemizde de makine endüstrisinde en çok kullanılan ve ihtiyaç gibi görülen endüstriyel tekstil keçeleri üzerine faaliyetlerde bulunmak amacıyla 1998 yılında Özdemir Keçe firmasını kurdum. Öncelikli amacımız yüksek teknolojik özelliklere sahip tekstil keçelerinin satış, servis ve üretim faaliyetlerinde bulunmaktı. Yapmış olduğumuz başarılı çalışmalar, almış olduğumuz doğru kararlar neticesinde kendi alanında bilinen ve güvenilen bir marka haline geldik.”

 

Ürünleriniz hangi sektörlerde kullanılmaktadır?

“Teknik özellikli endüstriyel keçeler bugün birçok sektörde kullanılmaktadır. Yoğun olarak kullanıldığı sektörler arasında Tekstil, Deri, Alüminyum, Çamaşırhane, Mobilya, Kağıt ve makine endüstrisi yer almaktadır. İlk başladığımız yıllarda daha çok tekstil, deri ve çamaşırhane sektörlerine hizmet verirken, teknolojinin ve makine sanayisinin gelişimine paralel olarak işletmelerden doğan ihtiyaçlarla bizim de çalıştığımız sektörlerin sayısında artış oldu. 2007 yılı itibarıyla da endüstriyel teknik keçelerin kullanıldığı her alana yönelik ürünler sunmaya başladık.”

 

Ürünlerinizin kullanım alanlarına göre bilgi verebilir misiniz?

“Tekstil sektöründe kullanılan keçelerimiz mevut. Bu keçeler hem makinenin performansını korur hem de düzgün ürün elde etmenizi sağlar. Isıya dayanıklı olan bu keçeler sektörde makine üreticilerinin yanı sıra işletmeler tarafından yoğun olarak talep edilmektedir.  Örgü Kumaş Sanfor Keçeleri, Dokuma Kumaş Sanfor Keçeleri, Transfer Baskı Keçeleri, Ütü Keçeleri, Vigore Baskı Keçeleri, Plise Keçeleri, Silikon Kaplı Keçeler, Silindir Sargı Keçeleri, Fitil ve Cer Keçeleri, Polrotor Keçeleri, Muhtelif Şekil ve Kalıpta Keçeler, Yağlayıcı ve Sıyırıcı Keçeler, Tüp Keçeler, Hortum Keçeler, Pres Baskı Keçeleri, Etiket Katlama Keçeleri, Sanfor Teflonları ve Teflon Kumaşları, Polyester Spiral Bantlar şeklinde çok çeşitlidir. Çamaşırhanelerde çalışan makinelerde kullanılan keçe ve bantlarımız var. Bugün yurt içi ve yurt dışında birçok firmaya verdiğimiz Çamaşırhane Keçeleri, Bantlı Silindir Ütü Keçeleri, Yataklı Silindir Ütü Keçeleri, Katlama Bantları, Elastik bantlar, Besleme bantları, Delikli bantlar, Kılavuz Şeritler, Pres Ütü Keçeleri, Bant Ekleme Klipsleri ve Ekipmanları, PVC ve PU Konveyör Bantlar, Silindir Sargı bantları sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Yine Deri Makinelerinde kullanılan keçe ve bantlar. Bu keçe ve bantlar daha çok müşteri talepleri doğrultusunda özel ölçülerde makinelerine uygun olarak üretilmektedir. Özdemir Keçe olarak deri tabakhanelerine ve finisajcılara yönelik; Rotopres Keçeleri, Sıkma Keçeleri, Yaş Açkı Keçeleri, Pres Keçeleri, Kürk Ütü Keçeleri, Yağlayıcı ve Sıyırıcı Keçeler, PVC ve PU Konveyör Bantlar, Rolikot Bantları, Polyester Spiral Bantlar konusunda hizmet vermekteyiz.  Tekstil, Deri ve Çamaşırhane sektörleri dışında son 12 yıldır büyük bir çıkış yakalayan Alüminyum sektörüne yönelik keçelerimiz ve bantlarımız var. Bugün Özdemir Keçe olarak yurt içi ve yurt dışındaki alüminyum müşterilerimize de yoğun bir şekilde ürünlerimizi sunmaktayız. Nedir bu ürünler diye bakacak olursak Alüminyum Ekstrüzyon Konveyör Keçeleri, Rulo Keçeler, Sonsuz Keçe Bantlar, Ped Keçeler, Termik Fırın lama Kılıfları, Yapışkanlı Sepet Kenar Keçeleri, Kevlar Eldivenler, PVC ve PU Konveyör Bantlarıdır.”

 

Firma olarak prensipleriniz nelerdir? Pazarlama çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

“Firma olarak her zaman müşteri odaklı çalışmaya önem verdik. Her şeyi satmak yerine, mühendislik ve teknik değeri olan endüstriyel keçelerin ve bantların üreticisi ve tedarikçisi olmaya özen gösterdik. Onlara her zaman en iyi ve en kaliteli, ayrıca sorunsuz çalışacak ürünler sunmaya gayret ettik. Ürünleri her konuda çeşitlendirerek dağıtmak yerine, teknik amaçlı kullanılan keçeler konusunda ihtisaslaşmaya çalıştık. Yaptığımız işlere duyulan güvenle sürekli kendimizi geliştirmeye çalışmaktayız.  Bugün sektörden gelen ihtiyaçlara anında cevap verebilmekteyiz. Pazarlama olarak ise; sürekli müşterilerimizi ziyaret ederek piyasanın güncel nabzını tutmaya gayret ediyoruz. Sektörel yayınlara ilanlar vermenin dışında, yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm sektörlerle ilgili yurt içi ve yurt dışında düzenlenen uluslararası fuarlara katılıyoruz. 2019 yılı itibarıyla da birbirini tamamlayan sektörlerde iyi bir müşteri portföyüne sahibiz.“

 

Peki, yurt içi ve yurt dışı fuarlardan bahsettiniz. Firma olarak ihracatınız nedir? ITMA Fuarından Beklentileriniz nelerdir?

“1998-2005 yılları arasında daha çok iç Pazar ağırlıklı bir satış politikası izledik. Bu süreçte Suriye, Mısır ve İran gibi ülkelerden az da olsa talepler geliyordu. Bu Özdemir Keçe firmasının net satışları içerisinde çok küçük bir orana karşılık gelirken 2005 yılında dış pazarlara açılma kararı aldık. 2005 -2019 arasında doğru bir politika izleyerek ihracatımızı Dünya’nın 5 kıtasında 50 ülkeye çıkarttık. Burada önemli bir konuya değinmek istiyorum. Endüstriyel keçeler teknik bilgi gerektiren bir konudur. Elde ettiğimiz deneyim ve tecrübe, ürünlerimizin kalitesi, müşteri çözüm odaklı çalışmamız bir sektörde değil birçok sektörde bizi güvenilir ve saygın bir firma aynı zamanda uluslararası bir marka haline getirdi. Bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda Almanya, İtalya, İspanya, Bangladeş, Mısır, Suriye vb.  Ülkelerde fuarlara katıldık ve halen de katılmaya devam ediyoruz. Şimdi ITMA 2019 Barcelona Fuarı var. Daha önce 2 kez katıldığımız bu büyük organizasyonda 3. Kez yer alacağız. Fuarlarda firmaların beklentileri birbirinden oldukça farklıdır. Bizim fuarlara katılım amacımız ‘’ ÖZDEMİR KECE’’ Markasını ve ürünlerini tanıtmaktır. Yapmış olduğumuz fuar katılımlarının tamamının amacı da markalaşma faaliyetlerine verdiğimiz değer ve önemdir. Şimdi ITMA Fuarında dünyanın dört bir yanından gelen tekstil sanayicisine ürünlerimizi sunacağız. Bu fuarda gururla ürünlerimizi tanıtırken, kendinden ve ürünlerinden emin, öz güveni yüksek bir firma olarak ihracat hacmini artırmaya devam edeceğiz. “

 

Anladığımız kadarıyla İhracat odaklı bir çalışma içerisine girmişsiniz. Türkiye bir sanayi ülkesi olmasına rağmen neden böyle bir arayış içerisine girdiniz?

“Az önce belirttiğim gibi ÖZDEMİR KEÇE Firması yurt içerisinde kendi alanında lider firmalardan birisi haline gelmiştir. Ancak ülkemiz adına da bir şeyler yapmamız gerektiği hep gönlümüzün bir kenarında durmakta idi. Türk Bayrağını ve Türk Markası algısını da uluslararası piyasalarda öne çıkartarak ülkemize olan gönül borcunu bir nebze olsun ödemek istiyorduk. Uluslararası piyasalarda bizde varız demek istiyorduk. Bu duygular ile ihracat yapmayı ve uluslararası piyasalarda etkin olmayı sağlamak adına sürekli çalışmalar yapmaktayız.  İhracat firmamıza aynı zamanda süreklilik ve sürdürülebilirlik konusunda da çok önemli katkılar sunmaktadır. Dünya’nın farklı kültürleriyle etkileşim farklı fırsatları yakalamak için de kapı aralamaktadır. Önümüzdeki dönemde ihracata daha fazla ağırlık vererek, şu an 5 kıtada 50’yi aşkın ülkeye yaptığımız ihracatın hem kapasitesini hem de ihracat yapılan ülke sayısını artırmayı hedefliyoruz. “

 

Birazda üretim süreci hakkında bilgi verebilir misiniz? Ar-Ge Çalışmaları yapıyor musunuz?

İstanbul Esenlerdeki Tekstilkent Ticaret Merkezinde üretimlerimiz devam etmektedir. ISO 9001:2008 uluslararası kalite standartları çerçevesinde üretimlerimizi yaparak müşterilerimize her zaman yüksek kalitede ve zamanında teslimatlar yapmaktayız. İnovasyonu yönetim ve üretimin her aşamasında ön planda tutarak yenilik ve çeşitliliğin önünü açan model olarak benimsemiş bir firmayız. Müşterilerin ihtiyaçlarını ve sorunlarını iyi analiz eden, çözüm konusunda sınırsız seçenek sunan bir yaklaşım içerisinde, sektörünün ürün çeşitliliği en fazla olan şirketi haline geldik. Kuruluşunda ürün çeşidi sınırlı olan firmamız, işletmemizin olmazsa olmaz faaliyetlerinden Ar-Ge çalışmalarıyla birlikte müşteri taleplerini ve sorunlarını da göz önünde bulundurarak bugün ürün yelpazesini çok çeşitli ürünlerle, birbirinden farklı sektörlere servis veren bir yapıya kavuşturmuştur. Bizim araştırmacı, yenilikçi aynı zamanda müşteri odaklı çalışmamız bizi biz yapan değerlerdir.”

 

Bazı ürünlerde montaj ve teknik hizmet ihtiyacı mevcut. Bu konuda çalışmalarınız var mı?

“En önemli konulardan birine değindiniz. Tekstil sektöründe Sanfor Keçeleri, Çamaşırhanelerde ki Ütü Keçeleri teknik bilgi gerektirmektedir. Bize gelen taleplerin birçoğunda teknik servis hizmetine ilave olarak montaj hizmeti talepleri oluyor. Uzmanlık ve deneyim gerektiren bazı keçelerin montajı talep edildiğinde Türkiye’nin hangi bölgesi olursa olsun hizmet vermekteyiz. Burada bir konuyu açıklığa kavuşturmak istiyorum. Mutlaka bizden teknik servis ve montaj isteyen firmaların en az 2 veya 3 gün önceden haber vermesi gerekiyor. Gerekli organizasyon müşterilerle firmamız arasında yapılıyor.”

 

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

“Bilgi ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla değiştiği günümüz dünyasında en önemli sermaye bilgi, tecrübe ve değişimdir. Kısaca bilgi çağında yaşıyoruz. Eğer bilgi ve deneyime sahipseniz değişime de çabuk uyum sağlıyorsunuz. Bugün hangi sektör de olursa olsun çok hızlı bir değişim içerisindeler. Artık pazarda değişime ayak uyduran, bu değişim ve teknolojik gelişmeyle birlikte yenilik sunan işletmeler yoluna devam ediyor. Makine sektörüne bakar mısınız. Hep aynı teknolojiyle müşterilerinin karşısına çıkan işletmeler birer ikişer kapılarına kilit vurup gidiyor. Yine otomotiv sektörü var. İnşaat sektörü var. Akıllı evler, arabalar. İnsanlar artık cep telefonlarından işini, evindeki elektronik cihazları yönetmeye başladı. Böyle bir teknolojik ve kişisel ürünlerin üretildiği bir dönem içerisinde yaşıyoruz. Hayatın her alanına teknoloji girdi ve isteseniz de istemeseniz de bu teknolojiye ayak uydurmak zorunda kalıyorsunuz. 10 yıl geriden uyum sağlamaya çalışmak var, güne göre uyum sağlamak var. Yine tekrar ediyorum, İnovasyona önem veren firmalar ayakta kalacaktır.

Son olarak ise şimdi önümüzde ITMA Fuarı var ve ülkemizden 160 civarında firma katılıyor. Hepsinin ortak amacı Türk Makine ve Teknolojilerini en iyi şekilde tanıtmak ve ülke ihracatına katkı sunmak. Büyük bir sorumluluk ve görev üstlenmiş durumdalar. Tüm katılımcı firmalarımıza başarılar dilerim’’ diyerek açıklamalarını bitirdi.”

ITMA 2019 Barcelona Fuarı yerleşim bilgileri için tıklayınız…

Search

+
Call Now Button