Alüminyum Ekstüzyon Sektöründe Keçe

Alüminyum ekstrüzyon sektöründe keçe kullanılmasının en önemli nedenleri; keçenin yüksek ısıya dayanıklılığı ve pürüzsüz, çizilmeleri engelleyen yüzeye sahip olmasıdır.

Alüminyum Ekstrüzyon sektöründeki en önemli keçelerden biri Rulo Keçeleridir. Profiller pres makinelerinden ilk çıktıklarında bu keçelerin üzerinde hareket ettirilir. Bu açıdan rulo keçeler; Kevlar, PBO, Nomex gibi 150-600°C sıcaklık aralıklarında farklı çeşitlerde yapılmaktadır. Ayrıca bu rulolar aşınmaya karşı güçlendirilmek için reçine ile sertleştirilmektedir.

Daha sonra profilleri taşıyan tüm Ped Keçeler devreye girer. Ped keçeler; yüksek ısı dayanımıyla birlikte, yüksek aşınma mukavemetine de sahiptirler. Termik fırına verilecek olan profillerin birbirine değmesini ve zarar görmesini engellemek içinse Lama Keçeleri kullanılmaktadır. İstenen ölçülerde dikilebilen bu kılıf keçeleri 250°C kadar sıcaklığa dayanıklıdır. Termik fırınlama esnasında fırına giren sepetlerin kenarlarına yapıştırılarak, profillerin çizilmesini ve hasar görmesini engellemek içinse Yapışkanlı Aramid Keçeler kullanımaktadır.

Bu sektörde bir diğer önemli ürün Kevlar Eldivenleridir. Profillerin elle tutulmasını kolaylaştıran bu eldivenler 500°C ısıya kadar sıcaklığa dayanıklıdır.

Ekstrüzyon esnasında, esnek tekstil elyaf yapısı ile profillere zarar vermeyen, çizilme gibi kaliteyi doğrudan etkileyen problemleri ortadan kaldıran keçeler 600°C sıcaklıklara kadar uzun süre kullanılmaktadır.

Keçelerimizin üretim alanları hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayın…

Search

+